ЕНДОКАРДИТ


Запальний процес, що зачіпає внутрішню оболонку серця, що має інфекційну етіологію, в медицині класифікується як ендокардит. Вважається досить небезпечною патологією, так як в більшості випадків призводить до стрімкого розвитку серцевої недостатності – за статистикою таке ускладнення ендокардиту діагностується в 30% випадків. Більше інформації про інфекційний ендокардит можете знайти тут http://hlh.com.ua/ru/content/bakterialnyy-infekcionnyy-endokardit

Що призводить до інфекційного эндокардиту
Найчастіше до цього захворювання призводить інфікування організму стафілококами, стрептококами, ентерококами, кишковою паличкою. Якщо раніше інфекційний ендокардит розвивався з причини зараження всіма зазначеними бактеріями, то останнім часом більшість діагностованих ендокардитів пов’язують зі стафілококами.

Патологічні процеси у внутрішній оболонці серця можуть початися і з причини поширення/зростання грибкових колоній — як правило, такий перебіг захворювання виявляється в післяопераційному періоді, коли хворому проведена тривала антибактеріальна терапія.

Крім того, що лікарі виділяють певні причини розвитку даного захворювання, існує ряд провокуючих чинників:

порушення в роботі імунної системи;
вроджені вади серця;
наркотична та/або алкогольна залежність;
літній вік;
імуносупресивне лікування.

Форми і види ендокардиту
У медицині прийнято розрізняти декілька видів ендокардиту по клінічній картині:

Гострий. Діагностується в якості ускладнень при сепсисі, після хірургічного втручання на серці, судинах. Тривалість перебігу — 2 місяці.
Підгострий. Завжди розвивається при неправильному чи неповноцінному лікуванні гострого типу розглянутого захворювання, що протікає понад 60 днів.
Затяжний.
Крім цього, лікарі диференціюють різні форми ендокардиту:

інфекційно-токсична;
інфекційно-алергічна;
імунно-запальна;
дистрофічна.
Прояви ендокардиту інфекційної етіології
Конкретна клінічна картина при даному захворюванні відрізняється варіативністю і залежить від віку хворого, наявних загальних захворювань, раніше проведеної терапії. Лікарі виділяють основні симптоми запального процесу у внутрішній оболонці серця:

підвищена втомлюваність та загальна слабкість — хворий не в силах виконати той обсяг роботи, який раніше не уявляв труднощів;
задишка — на початку захворювання виникає тільки при фізичних навантаженнях, по мірі прогресування патології з’являється і в спокої;
підвищення температури тіла може досягати критично високих показників, супроводжуватися рясним потовиділенням;
шкірні покриви і слизова оболонка стають блідими (розвивається анемія), а при відсутності лікування набувають сіро-жовтий відтінок;
можуть з’являтися крововиливи на шкірі, слизових оболонок, склер.

На початку розвитку інфекційного ендокардиту симптоми можуть бути виражені незначно, тому хворий рідко звертається за кваліфікованою медичною допомогою. Часто розглянуте захворювання діагностується «випадково» – пацієнт приходить на прийом до терапевта з приводу високої температури, слабкості, задишки, а лікар в ході обстеження вже робить певні висновки. Наприклад, можуть бути виявлені шуми в серці, стенокардія, і в такому разі починається більш «розгорнута» діагностика:

бактеріальний посів крові;
біохімічний аналіз крові;
ехокардіографія;
магнітно резонансна або комп’ютерна томографія серця.
Остаточний діагноз лікар-кардіолог виставляє лише після отримання всіх результатів досліджень, може знадобитися консультація інших фахівців.