Гемангіоми хребців: мовчазне підступність

http://serdcemed.ru/gemangioma-prichiny-klassifikaciya-html.html

Ми роками можемо вільно ходити, бігати, стрибати, навіть не замислюючись, чи є у нас хребет. І раптом, одне незручне рух – і гострий біль! Так може проявити себе компресійний перелом внаслідок гемангіоми. Як у моєї пацієнтки, молодої жінки, яка, граючи з малюком на дитячому майданчику, отримала травму поперекового відділу хребта. А причиною її була раніше безсимптомна гемангіома у хребці.

Поки не вдалося з’ясувати точні причини виникнення гемангіом. Є думка, що розвитку гемангіом сприяють спадковість, вагітність, травми, а також якісь зовнішні чинники, наприклад, занадто довге перебування на сонці. Такі пухлини можуть сформуватися в будь-якому віці. Але найбільш схильні до хвороби 30-40-річні жінки.

Кісткові гемангіоми можуть бути капілярними (складаються з переплетених дрібних кровоносних судин), кавернозными (з порожнинами, заповненими кров’ю) і змішаними, що мають у своєму складі як капілярні, так і кавернозні гемангіоми.

Найбільш небезпечні гемангіоми — кавернозні
Вони витісняють нормальну кісткову тканину, формуючи порожнину в хребті і порушуючи його структуру і опорну функцію.

Симптоми хвороби залежать від локалізації гемангіоми. У більшості випадків (80%) гемангіоми розташовуються в нижнегрудном або верхнепоясничном відділах хребетного стовпа. Нерідко гемангіома розміром понад 1 см може давати клініку болю, що є тривожним симптомом – своєрідним передвісником майбутнього компресійного перелому тіла ураженого хребця. Біль при цьому обумовлено здавленням нервових структур через надмірну кровонаповнення судин пухлини при активних рухах, нахилах, зміни положення тіла в просторі.
Зустрічаються випадки, коли гемангіома виростає за межі хребця. Тоді біль стає досить інтенсивною. Крім цього, велика гемангіома може призвести до компресійного пошкодження – перелому хребця, адже його стінка стоншена.

Майже ціле століття нейрохірурги билися над тим, як же більш якісно надати допомогу пацієнтам з даною проблемою. Цікаво, що перше хірургічне втручання з приводу гемангіоми було виконано ще в 1929 році. Суть операції полягала в часткової резекції ураженої кістки. Ці операції, звичайно, були дуже травматичними і часто ускладнювалися масивними кровотечами, нерідко призводять до летального результату. Тому хірурги постійно шукали нові підходи до лікування цієї патології. З 1932 року для лікування пацієнтів з гемангиомами хребців стали використовувати променеву терапію. Вплив на пухлину рентгенівськими променями призводило до фіброзу пухлинної тканини, при цьому судинні порожнини і просвіти спадались. Однак застосування променевої терапії призводило до серйозних розладів роботи внутрішніх органів і ураження нервових структур з розвитком важких ускладнень. У 1994 році було запропоновано склерозировать гемангіому 96% спиртом. Метод отримав назву «алкоголізація». Спирт руйнував судинну стінку і викликав утворення тромбів, при цьому пухлина зменшувалася в розмірах вже протягом декількох днів після процедури. Однак, як виявилося, після застосування цієї методики можуть спостерігатися компресійні переломи хребта, паравертебральні абсцеси та інші ускладнення, тому алкоголізація пухлини не знайшла широкого застосування.

Останнім часом основним методом лікування гемангіом є пункційна вертебропластика. Цей спосіб найбільш ефективний і найменш травматичний. Під час операції в тіло хребця вводиться спеціальна голка, через яку порожнину в тілі хребця заповнюється кістковим цементом. Операція проводиться під місцевим знеболенням, так і під загальним наркозом. Цемент сприяє зміцненню хребця і не дозволяє розвиватися пухлини. До того ж він зміцнює тіло хребця. Дана маніпуляція здійснюється під рентгенконтролем, щоб уникнути пошкодження нервових структур на цьому рівні. Така методика знижує ризик перелому пошкодженого хребця до нуля.

У нашій клініці використовуються передові методики лікування гемангіом. Величезна їхня перевага в тому, що лікування відбувається прямо на операційному столі. Гемангіома переможена, хребець укріплений, і ви знову комфортно рухаєтеся!

Якщо у вас коли-небудь раніше виявляли гемангіоми тіл хребців, не забувайте раз на рік виконувати контрольне дослідження і стежити за їх розмірами. Якщо гемангіома збільшується, або ж ви відчули нові симптоми, обов’язково відвідайте нейрохірурга. Тільки він може прийняти рішення про раціональну тактику лікування цього захворювання.