Що таке ерхпг

11-17-2020

Ерхпг-ендоскопічна ретроградна холангіо-панкреатографія-найефективніший неінвазивний метод діагностики та лікування жовчних і панкреатичних проток. Також хочемо порекомендувати почитати про  РХПГ

Навіщо виконується ендоскопія?

Ендоскопічна ретроградна холангіопанкреатографія проводиться для диференціальної діагностики прохідності жовчовивідних шляхів і проток підшлункової залози (звуження проток, пухлини, камені та ін.). При лікуванні захворювань жовчного міхура і підшлункової залози (кіста, пухлина, поліпи та ін.) і при прихованих кровотечах, анемії, хвороби крона та ін.

Ендоскопічне обстеження дозволяє виявити зміни в жовчних шляхах і протоках підшлункової залози, вказати точно місце ураження, взяти біопсію або терміново прооперувати.

Як виконується ендоскопія?

Ендоскопічне обстеження виконується за допомогою оптичного приладу-дуоденофіброскопа. Гнучкий зонд, забезпечений оптичною системою, вводиться через рот пацієнта в великий сосочок дванадцятипалої кишки. За допомогою оптичного фіброскопа в спеціальну пластмасову трубочку вводиться контрастна речовина, що допомагає «побачити» шляхи жовчного міхура і великі протоки підшлункової залози. Під час такого точного дослідження, при необхідності, одночасно проводиться ендоскопічна міні інвазивна операція уражених ділянок. Це важливо в ситуаціях перекриття жовчовивідних шляхів в загальному гирлі жовчних проток, внутрішніх кровотечах і ін.

При ендоскопії жовчних шляхів і проток підшлункової залози можна витягти зразки тканини для з’ясування причини блокування і визначення мікрофлори шлунка або при підозрі на пухлинний процес. Тканина використовується для цитологічних та інших досліджень. Спеціальними інструментами витягуються камені з жовчних шляхів.

 • наявність стенозу
 • при звуженні протоки жовчних проток, встановлюється стент для відкриття жовчних шляхів, дренування жовчі і підтримки прохідності жовчних проток.
 • видаляються поліпи
 • видаляються сторонні тіла
 • вводяться лікарські препарати
 • зупиняється внутрішня кровотеча методом кліпування і т. Д.

Як використовується анестезія під час процедури?

Ендоскопічне обстеження виконується з використанням засобів короткострокової дії, які швидко виводяться з організму. Вони викликають легке розслаблення і сонливість.

Ін’єкція контрастної речовини вводиться безпосередньо перед ендоскопією внутрішньовенно. Пацієнта просять лягти на лівий бік, через рот вводиться трубка ендоскопа і починається обстеження. Дослідження проводиться в умовах стаціонару. Процедура ендоскопії безболісна і комфортна. Першіння в горлі проходить через 30 хвилин.

При ендоскопії жовчних шляхів і проток підшлункової залози використовується місцеве знеболення спеціальним аерозолем для знеболювання рота і глотки, зняття дискомфорту і поліпшення дихання при установці оптичного приладу. Лікар направляє ендоскоп (в діаметрі ендоскоп, як маленький шматочок цукру) через рот і глотку – в стравохід, шлунок, в дуоденальний сосочок — просвіт дванадцятипалої кишки. На екрані монітора видно реальний стан жовчних проток і протоки підшлункової залози: кісти, камені, запалення, звуження, рубцеві стенози або новоутворення. На підставі дослідження лікар-ендоскопіст ставить точний діагноз. За показаннями проводиться успішне лікування (95% успіху).

Ендоскопічні дослідження можуть проводитися під час сну пацієнта. Внутрішньовенно вводиться снодійний препарат під спостереження лікаря-анестезіолога.

При інвазивної операції (в певних випадках) може використовуватися загальний наркоз.

Через 30 хвилин після ендоскопії жовчних шляхів і проток підшлункової залози пацієнти повертаються до нормального життя.

Як підготуватися до ендоскопії?

Ендоскопія жовчних шляхів і проток підшлункової залози проводиться на порожній шлунок (натщесерце). Останній прийом їжі повинен бути за 6-8 годин до початку обстеження. Тільки лікар може дозволити пити воду! за 3 години до ендоскопії воду не дозволяється пити! якщо у вас хворе серце, діабет або інші хронічні захворювання, обов’язково повідомте про це лікаря!

Підготовка до ендоскопії включає:

 • результати аналізів крові та функції згортання крові (pt, ptt)
 • якщо у вас є результати комп’ютерної томографії або узд-сканування, ви повинні принести їх з собою на ендоскопію. Будь ласка, візьміть з собою знімки або диск.
 • якщо у вас високий кров’яний тиск або серцеві захворювання, і ви регулярно приймаєте ліки, обов’язково повідомте про це лікаря-ендоскопіста.
 • якщо у вас є алергія на ліки, то обов’язково повідомте про це лікаря.
 • для діабетиків: не вводити інсулін вранці перед ендоскопією! візьміть інсулін з собою. Візьміть з собою також їжу. Вона стане в нагоді після ендоскопії.
 • якщо ви приймаєте антикоагулянти (в тому числі аспірин, plavix) або препарати для розрідження крові (наприклад, препарат варфарин), зверніться до гастроентеролога. Дізнайтеся, чи можна вам припинити лікування за тиждень до ендоскопії?
 • за 8 годин до ендоскопії не можна нічого їсти.
 • вагітним ендоскопічне обстеження проводиться за показаннями в невідкладних випадках: пошкодження проток підшлункової залози, внутрішня кровотеча, діарея та ін.

Що відбувається після ендоскопії?

Після ендоскопії пацієнт залишається в палаті від 30 хвилин – до 1 години, під наглядом фахівців, поки ліки припинять свою дію.

 • не можна пити воду і застосовувати гарячу їжу протягом 60 хвилин після обстеження. Після ендоскопії пацієнти повертаються до звичайного режиму харчування.
 • не можна водити машину мінімум 8 годин після ендоскопії через сонливий стан і неуважність уваги. Не сідайте за кермо!
 • при підвищенні температури, лихоманці, розладі ковтання, болі в грудях або животі негайно зверніться до лікаря або в приймальний спокій лікарні!

Перед випискою лікар вручить вам результати ендоскопії та направлення для подальшого лікування або спостереження.

Ускладнення при ендоскопії

Ускладнення при ендоскопії відбуваються вкрай рідко. Приблизно в 4% випадків. Як правило, ускладнення не вимагають спеціального лікування. Якщо пацієнт погано підготовлений до ендоскопії, то проявляються такі види ускладнень:

 • кровотеча (часто самостійно припиняється)
 • прорив стравоходу або кишечника (дуже рідко)
 • травмується слизова оболонка
 • ознаки інтоксикації та алергії при анестезії (серцебиття, порушення дихання та ін.)
 • у зв’язку з введенням контрастної речовини запалюється підшлункова залоза (гострий панкреатит). Це ускладнення усувається шляхом введення тимчасового протеза для протоки підшлункової залози.
 • порушення стінок порожнистого органу при взятті біопсії (особливо у дуже літніх пацієнтів)

Ускладнення відбуваються, як правило, через порушення дотримання показань і протипоказань до ендоскопії, гази в черевній порожнині, порушення еластичності тканин, алергія. Пацієнтам, які перенесли ускладнення, призначаються додаткові дослідження, надається необхідна допомога в лікуванні.